Бібліотека - студія "ДіМ"

Історія бібліотеки

Сьогоднішні бібліокнягині центральної бібліотеки для дітей. Якщо хочеш знати своє майбутнє, поглянь в минуле – так радить народне прислів’я. Що ж, історія свідчить: часи міняються, бібліотека – залишається!

В нашому місті є багато красивих, великих бібліотек з просторими читальними залами. Але діти свої перші кроки у світ книги, літератури починають з дитячих книгозбірень. Однією з них є центральна бібліотека для дітей Луцької міської централізованої бібліотечної системи.

Світлими, просторими, сучасними залами зустрічає сьогодні бібліотека своїх маленьких читачів заповненими яскравими, мудрими, цікавими книгами, які вчать їх мудрості, розкривають таємниці віків. Кожна дитина має можливість здійснити тут цікаву, захопливу подорож у світ пізнання, розуму, добра, любові. З року в рік нові маленькі читачі переступають цей поріг. І так уже 60 років. А починалась це все так...

17 липня 1950 року було прийнято рішення виконкому Луцької міської Ради депутатів трудящих за №587: «Про відкриття Луцької міської дитячої бібліотеки», яким передбачалося відкрити з 1-го серпня 1950 року міську дитячу бібліотеку, зобов’язати начальника міськфінвідділу Гончаренко профінансувати міську дитячу бібліотеку в сумі 34 800 крб.

І вже 5 жовтня цього ж року в інвентарній книзі, головній книзі по обліку всіх бібліотечних книг, з’явились перші записи на книги авторів: Тараса Шевченка та Лесі Українки, Михайла Коцюбинського і Платона Воронька, Миколи Носова та Івана Тургенєва, що побачили світ у видавництвах «Радянський письменник» та «Держлітвидав». Через рік у бібліотеці нараховувалося вже 5,5 тис. примірників книг для дітей, педагогів шкіл та вихователів дитячих садочків. На сьогодні в бібліотеці, як реліквію, зберігають перші книги, які надійшли до бібліотеки в ті роки.

До 1961 року бібліотека називалась бібліотекою для дітей та юнацтва і розміщувалась у двох пристосованих кімнатах приватного будинку на вул. Радянській 107, нині це вулиця Винниченка, 67. У штаті бібліотеки було лише 2 працівники. На той час вона була єдиною в місті бібліотекою для дітей. Книгозбірня розвивалась разом з поколінням своїх читачів, серед яких були жовтенята, піонери, діти та підлітки. Вона пройшла шлях від ідеологічної установи до культурно-інформаційного центру, який завжди успішно реалізує власні творчі проекти.

За все своє 60-річне існування бібліотека тричі переїздила в нові приміщення.

В 1975 році – знову пристосоване приміщення, але вже трикімнатна квартира на вул. Ворошилова, 13А, нині це проспект Молоді, 13А, в новозбудованому мікрорайоні міста.

Рік 1978 став новим етапом у розвитку бібліотечної справи на Волині загалом і Луцька зокрема. У квітні 1978 року була організована Луцька міська централізована бібліотечна система, до складу якої ввійшло 15 бібліотек. Луцька міська дитяча бібліотека стає центральною бібліотекою для дітей. У штат бібліотеки вводиться нова посада бібліотекар-бібліограф.

З перших днів свого нового статусу книгозбірня стала головною установою з питань бібліотечного обслуговування дітей та підлітків, керівників дитячого читання; центром методично-бібліографічної допомоги міським бібліотекам для дорослих, що мали відділи по обслуговуванню дітей, бібліотекам-філіям № 2, № 3 для дітей, шкільним бібліотекам.

У 1985-му з нагоди 900-річчя міста бібліотека отримала нове, типове приміщення площею 573 кв.м. по пр-т. Правди, 1, нині пр-т. Президента Грушевського, 1.

Це було свято не тільки для колективу книгозбірні, але й для всіх дітей міста. Символічний ключ від бібліотеки будівельники вручили першим юним читачам 10 вересня 1985 року. І заграло всіма яскравими барвами дитяче книжкове містечко, де дітей вже чекали 2 читальні зали, 2 абонементи, кімната казок, нові стелажі, чудові дитячі меблі, казковий будиночок для лялькового театру. Зазеленіли вазони, з турботою висаджені працівниками бібліотеки, наповнився акваріум екзотичними рибками, заспівали папуги, і поспішили нові читачі до дитячої бібліотеки. А читачів вистачало: це учні ЗОШ № 9,15,1,5,12, і мешканці новозбудованих будинків у мікрорайоні бібліотеки.

Бібліотека розширила свої книжкові фонди за рахунок фонду дитячого відділу філії №4. На час відкриття бібліотечний фонд нараховував 39760 примірників книг.

Нове приміщення, нове обладнання, значне поповнення книжкового фонду дало можливість розгорнути роботу на повну силу. Прекрасний читальний зал приваблював і дітей, і вчителів. Організувався актив старшокласників, педагогів, вожатих, які допомагали в роботі. Проводилась велика робота по популяризації дитячої книги. Це читки-бесіди для малят, читацькі конференції для старших школярів, усні журнали, дитячі ранки, зустрічі з цікавими людьми, особливо з учасниками бойових дій, партизанами-земляками тощо. Придбали ляльки в літературний театр і юні читачі стали завзятими «артистами» театру «Соняшник». На спектаклі приходило багато дітей зі шкіл, садочків, груп продовженого дня. Колектив підтримував тісний зв'язок зі школами, частину масових заходів проводили саме в них.

З 1985 року у бібліотеці стало працювати 8 працівників.

Змінився якісно і кількісно фонд бібліотеки. На початку 90-х років фонд книгозбірні нараховував уже 51 тис. примірників книг та періодичних видань, який був широко представлений для 3600 відвідувачам бібліотеки.

В складні і не прості 90-ті роки бібліотека не втратила свого читача. Вона, пристосувавшись до нових умов і вимог, започатковувала цікаві, ігрові форми роботи, аби привернути користувачів до книги. Особливо це стосувалось наймолодших читачів – тих, які в майбутньому стануть активними відвідувачами й друзями книгозбірні. Активізувались і змінили свій зміст масові заходи для дітей. Стали популярними серед відвідувачів конкурси сімей-ерудитів «Від роду до народу», брейн-ринги «Розумники і розумниці», інтелектуальні ігри «Вперед, ерудити!», акції «Приведи друга в бібліотеку», презентації книг дитячих письменників, ігри-вікторини, години розваг, калейдоскоп загадок «З якої ми казки?», книжкові вернісажі, турніри. В останні роки набули популярності загальноміські заходи, серед яких: міський фестиваль лялькових театрів «Мій маленький театр», конкурс «Щасливі очі у казок», «Найкращий читач року», щорічні конкурси на краще виконання і знання творів Лесі Українки і Тараса Шевченка, конкурси малюнка на асфальті «Дитинство різнокольорове», літературно-театралізовані ранки до Дня Святого Миколая, цикл телевізійних сюжетів у програмі Волинського телебачення в програмі «Дитячий світ», ініціатором і організатором яких стала центральна бібліотека для дітей.

Благочинні акції, які організовуються в бібліотеці, стали популярними не тільки серед користувачів книгозбірні але й серед мешканців міста, а саме: «Книжкова толока», «В бібліотечну скарбницю» – по поповненню книгами фонду бібліотеки, «Книга - друг, лікує від ста недуг», «Подаруй книгу другу» - по передачі подарованих книг в школи-інтернати, медичні заклади, дитячі притулки, «Світ природи любові просить» – акція по збору коштів на захист бездомних тварин.

З 2006 року читачі бібліотеки під час літніх канікул мають можливість стати учасниками власної бібліотечної програми «Бібліотека – територія дитинства», яка включає в себе низку ігрових заходів: екскурсії, відеопокази, віртуальні мандрівки, караоке.

Постійний пошук шляхів подальшого впровадження сучасних технологій привів до перемоги в конкурсі «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)», оголошеного Посольством США в Україні. На базі центральної бібліотеки для дітей було відкрито в жовтні 2004 року перший у місті серед публічних бібліотек Інтернет-центр. На сьогодні це самостійний, новий відділ по наданню інформаційних послуг користувачам бібліотеки.В 2010 році бібліотека стала переможницею конкурсу LEAP-2010: оновлення комп’ютерів і програмного забезпечення для успішних Інтернет - центрів».

Центральна бібліотека для дітей Луцької міської централізованої бібліотечної системи з кожним роком стає все привабливішою для своїх користувачів, стає територією дитинства, спілкування, набуття і закріплення знань, проведення вільного часу. Працює клуб «Краєзнавець», Інтернет – клуб «Звук Павутинки», ляльковий театр «Соняшник». З ініціативи самих дітей при бібліотеці організовано дитячу майстерню «Я САМ», де займаються ті, хто любить малювати, робити аплікації, хто цікавиться дизайном, флористикою, опановує народні ремесла.

Дитинство – це особлива країна, де живуть безтурботні, дотепні і щасливі діти. Хай вони багато чого не знають і не вміють, не все розуміють і не на все можуть дати правильну відповідь, зате поміж них панує щирість, доброта, ніжність, жага пізнати цей допоки невідомий світ. Тільки від нас, дорослих, великою мірою залежить, який світ і чим наповнений ми зможемо їм відкрити, щоб виросли вони добрими, чуйними, сміливими і розумними.

Бібліотекар – добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читати. А працівники, які обслуговують дітей, докладають багато зусиль, уміння, винахідливості, щоб бібліотека для маленьких читачів стала казковою домівкою. Через книгу вони виховують у дітей добрі думки, прагнення і почуття. Саме таким є колектив центральної бібліотеки для дітей, який впродовж 60 років працює над іміджем самої бібліотеки, значенням книги і над розумінням для всіх, що бібліотекар це професія, яка поєднує, захоплює особливих людей таких, якими у свій час були:

завідуючі бібліотеки: Елізарова Алла Михайлівна, Алексєєва Тамара Юріївна, Радченко Галина Хасьянівна, Абрамович Людмила Миколаївна, Голод Людмила Євстахіївна, Сушко Валентина Олександрівна. Особливий внесок у розвиток цієї бібліотеки внесла Ольга Володимирівна Герасимчук, яка більше 20 років очолювала цю книгозбірню;

бібліотекарі книгозбірні: Надія Запуговиченко, Світлана Зражавець, Людмила Вегера, Галина Басанько, Євгенія Будчик, Катерина Варава, Ірина Корець.

це:

  • завідуюча центральною бібліотекою для дітей Ніна Бочарова
  • провідний бібліотекар абонемента для учнів 5-9 класів Ірина Гаджиєва
  • бібліотекар абонемента для дошкільників та учнів 1-4 класів Оксана Січкар
  • бібліотекарі читального залу для учнів 5-9 класів Євгенія Шалайко та Вікторія Вакунець
  • бібліотекар читального залу для дошкільників та учнів 1-4 класів Оксана Савка
  • бібліотекар-бібліограф - Інна Тимощук
  • системний адміністратор Інтернет-центру Володимир Котельчук